لزورم عایقکاری ساختمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

لزورم عایقکاری ساختمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

جلوگیری از اتلاف انرژی

با توجه به بحران انرژی که در سراسر جهان وجود دارد و محدود بودن منابع انرژی مانند انرژی‏های فسیلی که در کشور ما بیشترین کاربرد را دارند، لزوم بکارگیری و عملیاتی کردن اقداماتی که در جهت کاهش مصرف انرژی در کشورمان باشد بسیار حائز اهمیت است.

نکات مهم در خصوص لزورم عایقکاری ساختمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

در مرحله اول نهادهای نظارتی مانند سازمان نظام مهندسی در بخش ساختمان قوانینی را وضع نموده‏اند مانند مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان، که در آن به لزوم عایقکاری ساختمان در پوسته خارجی (دیوارها و پنجره‏های در تماس با هوای بیرون) و دیگر تجهیزات حرارتی و برودتی ساختمان اشاره شده است.

در مرحله دوم می‏بایست خود ما نیز به اهمیت این موضوع پی ببریم. چرا که اگر رو به اتمام بودن منابع و انرژی‏های فسیلی را در داخل کشور کنار بگذاریم، می‏توانیم حدس بزنیم که امکان افزایش قیمت حامل‏های انرژی مانند آب، گاز و برق وجود دارد.

پس چه بهتر است که از الان در فکر راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی ساختمان‏های محل زندگیمان باشیم. طبیعتا اگر سازندگان محترم ساختمان به اهمیت این موضوع بیشتر از قبل پی ببرند ما شاهد ساخت منازلی خواهیم بود که از همان ابتدا راه‏کارهایی برای آن در نظر گرفته شده که مصرف انرژی‏ آن‏ها به حداقل برسد. اما همه ما می‏دانیم که انجام این قبیل کارها برای سازندگان هزینه ‏بر است و شاید مورد استقبال این عزیزان نباشد.

اما اگر بدانند که خریداران و خود مردم در هنگام خرید منازل مسکونی‏شان به این موارد اهمیت می‏دهند و ترجیح می‏دهند که منازلی را برای سکونت انتخاب کنند که از لحاظ شرایط آسایشی و مصرف انرژی در بهینه‏ترین حالت ممکن باشد، راهی جز پرداختن به این موارد ندارند. متاسفانه ما زیاد به این موارد توجه نمی‏کنیم و بیشتر فقط به زیبایی و معماری ساختمان اهمیت می‏دهیم. هر چند که نمای ساختمان و طراحی داخلی آن موارد مهمی هستند اما مهمترین بخش‏های یک ساختمان نیستند.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   رادیاتور و نحوه ی انتخاب آن

اهمیت سازه در عایقکاری ساختمان

مهمترین بخش هر ساختمانی سازه آن و مقاومت آن در برابر زلزله است. بعد از آن تاسیسات مکانیکی و برقی آن است که بسیار حائز اهمیت است چرا که در طول عمر ساختمان بیشترین مواردی که نیاز به نگهداری و تعمیر دارند موارد تاسیساتی آن است. همچنین اگر سیستم‏های گرمایشی و سرمایشی ساختمان توسط یک مهندس مکانیک مجرب طراحی و اجرا نشود، شاهد این خواهیم بود که در روزهای سرد زمستان و روزهای گرم تابستان ساکنان این ساختمان آسایش نخواهند داشت.

شاید خیلی از ما تجربه زندگی در این مکان‏ها را داشته‏ایم که در روزهای سرد سال ساختمان به اندازه کافی گرم نبوده و یا در تابستان بر عکس. حال اگر خود ما هنگام خرید یک واحد مسکونی از سازنده یا مالک آن سوالاتی در مورد سیستم‏های حرارتی و برودتی و عایقکاری ساختمان بپرسیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ می‏بینیم که کم کم سازندگان محترم در هنگام ساخت ساختمان‏ها بیش از گذشته به این موارد توجه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید