پکیج دیواری خوب و ویژگی های آن

ویژگی های یک پکیج دیواری خوب

یک پکیج دیواری خوب

قبل از هر چیز مختصری در مورد خود پکیج‏ها و نحوه عملکرد آنها صحبت خواهیم کرد و سپس به بررسی برندهای مطرح پکیج دیواری در دنیا و برخی از ویژگی های آنها می‏پردازیم. اساسا پکیج‏ها در ساختمان وظیفه گرم کردن آب را دارند. همانطور که می‏دانیم دو نوع آب گرم در ساختمان نیاز است، یکی آب گرم مصرفی بهداشتی و دیگری آب گرم سیستم گرمایشی که در زمستان قرار است ساختمان را گرم کند مانند آب گرمی که در رادیاتورها جریان دارد. وظیفه تامین آب گرم به عهده پکیج یا موتورخانه گرمایشی است. پکیج ها در دو نوع دیواری و زمینی ارایه می‏شوند.

پکیج های دیواری برای واحد های کوچک، متوسط و نه چندان بزرگ مناسب هستند. پکیج های زمینی برای ظرفیت های بزرگتر و واحدهای مسکونی بزرگ مانند ویلاها کاربرد بیشتری دارند. پکیج های گرمایشی بصورت لحظه‏ ای آب را گرم و آماده مصرف می‏نمایند. شکل زیر بصورت کلی مدار گرمایشی یک پکیج را نشان می‏دهد. در این مدار آب سرد شهر وارد پکیج می‏شود و سپس گرم شده و به سمت مصرف کننده ها مانند دوش، سینک آشپزخانه و … می‏رود. سیستم گرمایش رادیاتورها یک سیستم بسته است که آب فقط حین راه اندازی سیستم در آن پر می‏شود و سپس بطور مداوم در مدار گردش پیدا می کند و هر موقع نیاز باشد از طریق آب ورودی شهر کمبود آب آن جبران خواهد شد.

ویژگی های یک پکیج دیواری خوب

برترین برندهای تولید کننده پکیج دیواری در دنیا

Worcester Bosch

به عقیده خیلی از متخصصین یکی از بهترین برندهای پکیج دیواری موجود در دنیا، برند Worcester Bosch است. Worcester یک شرکت انگلیسی است که در حال حاضر زیر مجموعه کمپانی Bosch است. شکل زیر یکی از پکیج‏های این شرکت را نشان می‏دهد. همانطور که مشخص است این شرکت به بحث زیبایی و دکوراسیون منزل هم دقت کرده است تا معماران و طراحان داخلی دست بازتری در انتخاب رنگ پکیج‏ها داشته باشند.

برترین برندهای تولید کننده پکیج در دنیا

این شرکت مدل‏های متنوعی برای انواع نیازمندی‏های مشتریان خود تولید کرده است. از ویژگی‏های خوب این پکیج‏ها می‏توان به گارانتی نسبتا بلند مدت این شرکت که حدود ۵ تا ۱۰ سال است اشاره کرد. این مدت زمان بسته به مدل و نوع تجهیزاتی که روی دستگاه نصب می‏شود، تعیین می‏شود. از ویژگی‏های دیگر این شرکت ارایه سیستم گرمایشی همراه با یک منبع کویل دار برای گرمایش آبگرم مصرفی است. مزیت این سیستم در ذخیره سازی آبگرم برای مصارف بیشتر است. مثلا برای ویلاها یا واحدهای ساختمانی که بیش از یک سرویس حمام دارند، این منبع کویل دار می‏تواند بسیار کاربردی باشد چرا که ممکن است پکیج به تنهایی نتواند حجم زیادی از آبگرم مصرفی را در لحظه تحویل دهد. شکل زیر بصورت شماتیک این سیستم را نشان می‏دهد.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی

ویژگی های یک پکیج دیواری خوب

همچنین این شرکت از ترکیب سیستم گرمایشی پکیج با سیستم گرمایش خورشیدی برای گرمایش آبگرم نیز استفاده کرده است که طبیعتا بسیار می‏تواند در کاهش هزینه‏ها موثر باشد.

راندمان پکیج دیواری

از مهمترین ویژگی این پکیج‏ها می‏توان به راندمان بسیار خوب ۹۳ درصد آن‏ها اشاره کرد که به لطف استفاده از بویلر چگالشی این راندمان به دست آمده است. بویلرهای چگالشی از انرژی محصولات احتراق (دودی که از دوکش خارج می‏شود)، برای پیش گرمایش آب سرد استفاده می‏کنند. گازهای حاصل از احتراق دمایی حدود ۱۲۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد دارند. در پکیج‏های معمولی این گازها از طریق دودکش به خارج از محیط ساختمان منتقل می‏شوند ولی در پکیج‏های چگالشی این دما به حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد و حتی ۵۰ درجه نیز می‏رسد.

در واقع در این بویلرها گازهای حاصل از احتراق بخشی از گرمای خود را به آب سرد می‏دهند و سپس این آب سرد که دمای آن بالاتر رفته است وارد مبدل می‏شود و طبیعتا با صرف انرژی کمتری به دمای بالاتری که مد نظر است، می‏رسد. گازهای حاصل از احتراق حاوی بخار آب هستند به همین علت به دلیل اینکه دمای آن‏ها کاش می‏یابد، تغییرفاز داده و از حالت گاز به مایع تبدیل می‏شوند. این قطرات آب در محفظه‏ای جمع شده و سپس دفع می‏شوند.  


پکیج شرکت Vaillant

این شرکت هم یک شرکت انگلیسی است که پکیج‏های با کیفیتی تولید می‏کند. می‏توان گفت این شرکت اولین شرکتی در جهان بود که پکیج تولید کرد. این پکیج هم در مدل‏های مختلف و ظرفیت های متنوع تولید می‏شود. این برند جزو برندهایی است که در ایران هم یافت می‏شود. از مهمترین ویژگی‏های پکیج‏های این شرکت می‏توان به موارد زیر اشاره کرد

 • رده مصرف انرژی A
 • در برخی از مدل‏ها توانایی تحویل آبگرم مصرفی با دبی ۱۷٫۸ لیتر در دقیقه
 • دارای نشان Quiet Mark که نشان دهنده سر وصدای بسیار پایین این پکیج‏ها می‏باشد.
 • زمان گارانتی محصولات بین ۵ تا ۱۰ سال
 • دارای سیستم ضد یخ
 • راندمان بالای ۹۰ درصد
 • دارای بویلر چگالشی در برخی مدل‏ها
 • ظرفیت‏های متنوع از ۲۵ کیلووات تا ۴۳ کیلووات
خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   لزورم عایقکاری ساختمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

شکل زیر مدل ecoTEC exclusivewith Green iQ از این نوع پکیج‏ها را نشان می‏دهد.

برترین برندهای تولید کننده پکیج در دنیا

پکیج دیواری شرکت Ferroli

Ferroli یکی از شرکت‏های اروپایی پیشرو در زمینه تولید پکیج است. بر طبق ادعای سازنده، از پیشرفته‏ترین تکنولوژی‏ها برای تولید انرژی همزمان با کاهش مصرف آن بهره می‏برند. مهمترین ویژگی‏های این شرکت عبارتند از:

 • گارانتی ۵ تا ۱۰ ساله محصولات
 • استفاده از بویلر چگالشی که راندمان بسیار بالاتری از بویلر معمولی دارد
 • اندازه بسیار جمع و جور با ابعاد ۶۰ سانتیمتر (ارتفاع)، ۴۰ سانتیمتر (عرض) و عمق ۳۲ تا ۳۵ سانتیمتری
 • میزان ناکس تولیدی کلاس ۵
 • مصرف برق پایین در حد ۱۰۰ تا ۱۴۰ وات
 • راندمان بالای ۹۰ درصد
 • رده مصرف انرژی A
برترین برندهای تولید کننده پکیج در دنیا

از جمع بندی موارد بالا می‏توان نتیجه گرفت که مهمترین ویژگی‏های یک پکیج خوب می‏تواند موارد زیر باشد:

 • گارانتی بلند مدت
 • ظرفیت‏های متنوع که با نیاز ما سازگار باشد
 • رده مصرف انرژی
 • سروصدای نه چندان زیاد
 • راندمان بالا

طبیعتا مهمترین ویژگی یک پکیج ظرفیت متناسب نیاز ما استجهت تعیین ظرفیت پکیج متناسب با نیاز خود اینجا را کلیک کنیدویژگی بعدی می‏تواند مدت زمان گارانتی محصول باشد. چرا که مدت زمان بین ۵ تا ۱۰ سال گارانتی خود نشان دهنده کیفیت بالای پکیج است که در اکثر پکیج شرکت‏های خارجی این مدت زمان گارانتی وجود دارد. در حالیکه مدت زمان گارانتی محصولات داخلی حدود ۲ سال است.

دیدگاهتان را بنویسید