انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی

امروزه در بسیاری از منازل و واحدهای آپارتمانی از پکیج‏ گرمایشی برای تامین گرمایش مورد نیاز برای گرم کردن محیط و آبگرم مصرفی استفاده می‏شود. انتخاب ظرفیت حرارتی پکیج گرمایشی برای منازل مسکونی بسیار اهمیت دارد. چرا که اگر ظرفیت پکیج گرمایشی کمتر از مقدار مورد نیاز برآورد شود در تامین گرمایش مکان مورد نظر دچار مشکل می‏شود.

انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی

قبل از ادامه این موضوع لازم به ذکر این نکته بسیار مهم است که آبگرمکن‏ های فوری و پکیج‏ ها طبق الزام مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان، نباید در واحد‏های مسکونی یا غیر مسکونی که مساحت آن‏ها کمتر از ۶۰ مترمربع است نصب شوند. مگر اینکه یک دریچه دایمی در تماس با هوای بیرون داشته باشند. که جهت تعیین ابعاد این دریچه حتما و اکیدا باید با یک مهندس تاسیساتِ فعال در این زمینه، مشورت فرمایید. پس اگر به جان خود و اعضای ساکن در آن فضا اهمیت می‏دهید لطفا در فضاهای زیر ۶۰ مترمربع اقدام به نصب پکیج به صورت سر خود ننمایید.

جهت انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی مواردی مانند مساحت پنجره ‏ها، مساحت دیوارهای خارجی، ارتفاع کف تا سقف تمام شده، نوع مصالح استفاده شده در دیوارها و …. باید مد نظر قرار گیرد تا طراحی و انتخاب به درستی انجام شود. بهترین کار مشورت با یک مهندس مکانیک فعال در حوزه تاسیسات مکانیکی ساختمان است. اگر می‏خواهید که وقت‏تان را برای ادامه این مبحث نگذارید می‏توانید روی لینک زیر کلیک نمایید و وارد صفحه نرم افزار آنلاین هوادست برای انتخاب پکیج شوید. و آنجا با وارد کردن یکسری اطلاعات ظرفیت پکیج مورد نیاز شما تعیین می‏ گردد.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   رادیاتور و نحوه ی انتخاب آن

نرم افزار آنلاین انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی

اما اگر خواستید خودتان این کار را انجام دهید، ما اینجا یک روش محاسبه سرانگشی به شما پیشنهاد می‏کنیم:اگر خواستید نحوه سازوکار نرم افزار ما را بدانید و یا اینکه به هر دلیلی خواستید خودتان محاسبات را انجام دهید، پس بهتر است مطالبی که در ادامه آمده است را بدقت مطالعه کنید.در شهرهایی با آب و هوایی مثل تهران کافی است متراژ ساختمان (مساحت واحد آپارتمانی) را در عدد ۱۵۰ ضرب نمایید. به علت اینکه راندمان اکثر پکیج‏های موجود در کشو حدود ۹۰ درصد است، عدد بدست آمده را باید بر عدد ۰٫۹ تقسیم نمایید. همچنین اگر واحد آپارتمانی جزو واحدهای طبقه آخر باشد که زیر بام ساختمان قرار گرفته‏ اند، بجای ضرب کردن مساحت واحد در عدد ۱۵۰ می‏بایست در عدد ۱۷۰ ضرب نمایید.مثلا برای یک واحد مسکونی با ۹۰ متر مربع مساحت به عدد زیر می‏رسیم:

۹۰×۱۵۰=۱۳۵۰۰ با تقسیم عدد بالا بر ۰٫۹ خواهیم داشت:

۱۳۵۰۰/۰٫۹=۱۵۰۰۰ واحد عدد بالا کیلوکالری بر ساعت(kcal/hr) است. یعنی برای واحد مسکونی فوق پکیجی با ظرفیت حداقل ۱۵۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت نیاز است.حال می‏بایست دنبال پکیجی بگردیم که ظرفیت حرارتی خروجی آن در مشخصات پکیج بالاتر از عدد ۱۵۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت ذکر شده باشد.در بسیاری از کاتالوگ‏ها و مشخصات پکیج‏ های گرمایشی ظرفیت آن‏ها بر حسب وات یا کیلووات ذکر شده است. بسیاری از فروشندگان هم بر همین اساس اقدام به فروش پکیج می ‏نمایند. لذا برای تبدیل عدد بالا که بر حسب کیلوکالری بر ساعت (kcal/hr) است به وات(w) می بایست آن را در عدد ۱٫۱۶۳ ضرب نماییم.  در نهایت اگر بخواهیم آن را به کیلووات(kw) تبدیل کنیم باید عدد بدست آمده را بر عدد ۱۰۰۰ تقسیم نماییم. یعنی برای مثال بالا ما پکیجی با مشخصات زیر می‏خواهیم.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   اجزای اصلی پکیج گرمایشی

۱۵۰۰۰ kcal/hr ۱۵۰۰۰×۱٫۱۶۳=۱۷۴۴۵ w= 17.445kw

جمع بندی

بطور خلاصه اگر بخواهیم برای خرید پکیج اقدام کنیم باید به فروشنده بگوییم پکیجی با ظرفیت ۱۵۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت یا ۱۷٫۴۴۵ کیلووات می‏خواهیم. احتمالا پکیجی با ظرفیتی دقیقا معادل عدد مورد نظر ما وجود ندارد. و فروشنده پیکیجی با ظرفیت بالاتر را به ما پیشنهاد خواهد. برای مناطق سردسیر مانند تبریز، اردبیل و مناطق کوهستانی بهتر است حتما با یک مهندس طراح تاسیسات مکانیکی مشورت نمایید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص پکیج های گرمایشی، مقاله ی انواع پکیج‏ های گرمایشی را مطالعه نمایید.  

دیدگاهتان را بنویسید