انواع پکیج گرمایشی

بطور کلی در تقسیم بندی انواع پکیج ، پکیج ‏‏ها را می‏توان به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم کرد. نوع زمینی دارای ظرفیت‏ حرارتی بیشتری از دیواری است و برای مکان‏ های بزرگتری استفاده می‏ شود.

انواع پکیج

انواع پکیج گرمایشی از لحاظ خروج و تخلیه محصولات احتراق:

  • محفظه احتراق باز: در این نوع پکیج محصولات احتراق بصورت طبیعی از طریق دودکش به خارج از محل نصب منتقل می‏ شود. هوای لازم برای احتراق هم از محل نصب دستگاه تامین می ‏شود. حداثل قطر دودکش      می ‏بایست ۱۵ سانتیمتر باشد. بعضی از تولید کنندگان نوع فن دار را نیز ارایه کرده اند.
  • محفظه احتراق بسته (فن دار) (Room sealed): در این نوع پکیج‏ ها خروج محصولات احتراق و مکش هوای مورد نیاز احتراق بصورت اجباری و توسط فن انجام می ‏شود.

این پکیج‏ ها به دو نوع تقسیم می‏شوند:

الف) پکیج‏ های تک لوله دو جداره: جدار داخلی با قطر ۶ سانتیمتر وظیفه خروج محصولات احتراق را دارد. و جدار خارجی با قطر ۱۰ سانتیمتر وظیفه تامین هوای مورد نیاز احتراق را به عهده دارد. ب) پکیج دو لوله: لوله وسط وظیفه خروج محصولات احتراق را دارد. و یکی از درپوش‏ های چپ یا راست وظیفه مکش هوای لازم برای احتراق را دارد.  

انواع پکیج

انواع پکیج گرمایشی از لحاظ تامین آبگرم مصرفی و تعداد مبدل:

پکیج تک مبدل یا پکیج با مبدل دو منظوره (Bithermic):

در این نوع پکیج آب گرم سیستم گرمایشی و آب گرم مصرفی هر دو درون یک مبدل گرمایی توسط مشعل گرم می ‏شوند.

انواع پکیج

پکیج دو مبدله (Monothermic):

در این نوع از دو مبدل استفاده می‏ شود. یکی مبدل اصلی که آب سیستم گرمایش در آن جریان دارد و آن را گرم می کند و یکی مبدل ثانویه که هم آب سیستم گرمایش و هم آب گرم مصرفی بدون آنکه با هم مخلوط شوند در آن جریان دارد. در این حالت آبگرم مصرفی گرمای خود را از بخشی از آب سیستم گرمایش که دمای آن در مبدل اصلی بالا رفته است، می ‏گیرد.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   تقسیم بندی وسایل گازسوز

انواع پکیج

پکیج سه مبدله یا پکیج چگالشی (Condensing boiler):

در این پکیج‏ ها از حرارت و گرمای دود و محصولات احتراق استفاد ‏می‏ شود. از این انرژی برای پیش گرمایش آب سرد ورودی استفاده می‏شود که اصطلاحا مبدل سوم نامیده می‏ شود. در این دستگاه ‏ها دمای گازهای خروجی از دودکش بین ۳۰ تا ۷۰ درجه سلسیوس است. راندمان این پکیج‏ ها بیش از ۹۰ درصد است. پس از پایین آمدن دمای گازهای حاصل از احتراق، مقداری از بخار آب موجود در آن به آب تبدیل شده و از طریق لوله تخلیه به فاضلاب هدایت می‏ شود. از آنجایی که دمای دودکش پایین است حتی می‏توان از دودکش‏ های پلاستیکی استفاد کرد.

انواع پکیج

   

برای کسب اطلاعات در خصوص انتخاب ظرفیت پکیج گرمایشی به مقاله آن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید