تقسیم بندی وسایل گازسوز

تقسیم بندی وسایل گازسوز

وسایل گازسوز

وسایل گازسوز را می‏توان بر اساس دو معیار تقسیم بندی کرد: معیار اول تامین هوای احتراق و معیار دوم تخلیه دود.

بر این اساس ۳ گروه را می ‏توان برای وسایل گازسوز در نظر گرفت.

تقسیم بندی وسایل گازسوز

تقسیم بندی وسایل گازسوز

گروه A 

این گروه مانند اجاق گاز، هوای لازم برای احتراق را از همان محل نصب دستگاه دریافت می ‏کنند و دودکش هم نیاز ندارند. از اجاق گاز نباید برای گرمایش محیط استفاده کرد و فقط می ‏بایست برای مدت کوتاهی جهت پخت و پز استفاده شود. 

تقسیم بندی وسایل گازسوز

 ظرفیت گرمایی این گروه کمتر ۱۱ کیلووات است.

گروه

خود گروه B به دو گروه B1 و B2 تقسیم می‏ شود. هر دو گروه هوای احتراق را از محل نصب دریافت می‏ کنند و برای تخلیه گازهای حاصل احتراق یا دود به تجهیزات خاصی نیاز دارند. تفاوت گروه B1 و B2 در نوع این تجهیزات    می‏ باشد.گروه B1 مانند آبگرمکن زمینی مجهز به کلاهک تعدیل می ‏باشند. گروه B2 نیازی به کلاهک تعدیل ندارند و می ‏توانند از نوع فن دار یا بدون فن باشند(مانند آبگرمکن دیواری). در این گروه وجود دودکش الزامی است. 

تقسیم بندی وسایل گازسوز

گروه

این گروه از لوازم گازسوز هوای مورد نیاز برای احتراق را از محیط بیرون دریافت می ‏کنند. و برای تخلیه دود و گازهای احتراق به تحهیزات ویژه‏ای نیاز دارند. گازهای حاصل از احتراق توسط فن بصورت اجباری بی محیط بیرون رانده می‏ شود. هوای مورد نیاز احتراق هم از بیرون مکیده می‏ شود.پکیج ‏های گازی دیواری فن دار از این نوع می ‏باشند. این نوع پکیج ‏ها زمانی که پکیج در هوای آزاد مانند تراس نصب شود و یا طول لوله افقی دودکش داخل ساختمان بیشتر از ۳۰ سانتیمتر باشد، بصورت الزامی باید از نوع فن دار باشند. دودکش این نوع پکیج‏ ها دو جداره هستند. در برخی موارد مشاهده می‏ شود توسط نصاب لوله مکش هوای بیرون اجرا نمی‏ گردد و دودکش بصورت تک جداره اجرا می‏ شود. این کار پیشنهاد نمی‏ گردد و خطرناک است.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   کاهش تلفات حرارتی ساختمان و راهکار کم هزینه و ساده برای آن
 

تقسیم بندی وسایل گازسوز

 طبقه بندی لوازم گازسوز بر اساس استاندارد اروپا به شکل

X— انجام می‏ شود.حرف X یکی از حروف A،B،C است.  در بالا توضیح داده شد و علامت ‏های بعدی هر کدام مفهوم خاصی دارند.عدد اول بیانگر نوع تجهیزات دودکش، عدد دوم بیانگر فن‏دار بودن و نبودن و محل قرارگیری فن است و علامت سوم نشان دهنده نوع دودکش و سنسور است.

تقسیم بندی وسایل گازسوز
تقسیم بندی وسایل گازسوز

 بطور مثال B22S یعنی وسیله گازسوزی از گروه B، دارای دودکش، تامین هوای لازم برای احتراق از محل نصب دستگاه، فاقد کلاهک تعدیل، محل قرارگیری فن بعد از مشعل و مجهز به سنسور دود 

برگرفته از کتاب‏ های شاخه فنی و حرفه ‏ای

دیدگاهتان را بنویسید