رادیاتور و نحوه ی انتخاب آن

می‏دانیم در بسیاری از منازل و واحدهای آپارتمانی از رادیاتور به عنوان وسیله ایجاد گرمایش استفاده می‏شود. استفاده از رادیاتور جزو انتخاب‏های کم هزینه و بدون دردسر است که بسیاری از مالکان محترم ساختمان استفاده از آن را به دیگر تجهیزات ترجیح می‏دهند.

هر چند که در دنیا استفاده از رادیاتور بسیار محدودتر از قبل شده و به جای آن سیستم‏های جدیدتر و کارآمدتر استفاده می‏شود.

در داخل رادیاتور آب گرم جریان پیدا می‏کند و این جریان آب گرم در تماس با هوای محیط اطراف قرار میگیرد و موجب گرم شدن آن می‏شود. گرم کردن آبی که داخل رادیاتور جریان دارد توسط سیستم موتورخانه مرکزی یا پکیج‏ها انجام می‏شود.

نحوه انتخاب رادیاتور

نحوه انتخاب پکیج

انتخاب نوع رادیاتور بستگی به موارد زیادی دارد که ما توصیه می‏کنیم حتما با یک مهندس مکانیک طراح تاسیسات مکانیکی ساختمان در این زمینه مشورت نمایید. چرا که این موضوع نیازمند انجام یکسری محاسبات مهندسی است که بهترین انتخاب را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر ظرفیت رادیاتور کمتر از مقدار مورد نیاز برآورد گردد شما در تامین گرمایش کافی برای مکان مورد نظر دچار مشکل خواهید شد. همچنین اگر ظرفیت آن بیشتر از حد مورد نیاز باشد موجب اتلاف انرژی خواهد شد.اما اگر کماکان اصرار دارید که خودتان این انتخاب را انجام دهید ما روشی را به شما پیشنهاد می‏کنیم که می‏تواند به شما در این انتخاب کمک کند هر چند که جای تحلیل‏های دقیق مهندسی را نمی‏گیرد.قبل از ارایه نحوه انتخاب رادیاتور بهتر است کمی در مورد انواع رادیاتورها اطلاع داشته باشید.

انواع رادیاتورها

بطور کلی انواع رادیاتورها به دسته‏های زیر تقسیم می‏شوند.

  • رادیاتور آلومینیومی
  • رادیاتور پنلی
  • رادیاتور فولادی
  • رادیاتور برقی

رادیاتورهای آلومینیومی از رادیاتورهای فولادی راندمان بالاتری دارند و عملکرد بهتری دارند. همچنین برای استفاده در محیطهای مرطوب هم بسیار مناسب هستند اما گران‏تر هستند.

انواع رادیاتورها

رادیاتورهای فولادی هم بصورت پره‏ای تولید و ساخته می‏شوند ولی بعد از اینکه تولید شدند امکان اضافه یا کم کردن پره‏ها وجود ندارد ولی در رادیاتورهای آلومینیومی در هنگام نصب رادیاتور می‏توان پره‏ها را اضافه یا کم کرد.

انواع رادیاتورها

رادیاتورهای پنلی هم از جنس رادیاتورهای فولادی هستند ولی پره‏ای نیستند و بصورت یک پنل یکپارچه در طول‏های مختلف ساخته می‏شوند. امروزه استفاده از این نوع رادیاتورها به علت هزینه کمتر و زیبایی بیش‏تر بسیار رواج یافته و در اکثر منازل مورد استفاده قرار می‏گیرد.

انواع رادیاتورها

حال می‏توان به بحث مربوط به انتخاب رادیاتور مناسب برای فضای مورد نظر در شهری مانند تهران، پرداخت. همانطور که قبلا در مقاله انتخاب پکیج اشاره شد، می‏بایست تلفات حرارتی فضای مورد نظر را محاسبه کنیم سپس با توجه به مقدار تلفات حرارتی می‏توان ظرفیت رادیاتور را انتخاب کرد (توصیه اکید ما باز هم انجام محاسبات دقیق توسط مهندس مکانیک طراح تاسیسات مکانیکی ساختمان است).

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   اجزای اصلی پکیج گرمایشی

انتخاب رادیاتور برای واحدهای بالای پارکینگ یا واحدهایی که روی زمین قرار گرفته ‏اند:

مساحت فضای مورد نظر را درصورتیکه فقط یک دیوار آن با هوای سرد بیرون در ارتباط باشد در عدد ۱۱۰ ضرب می‏کنیم و ظرفیت رادیاتور آن فضا بر اساس kcal/hr بدست می‏آید. اگر بیشتر از یک دیوار با هوای سرد بیرون در ارتباط باشد، به ازای هردیوار ۲۰ درصد به عدد ۱۱۰ اضافه می‏کنیم. برای تفکیک فضای یک واحد مسکونی به ترتیب زیر عمل می‏کنیم:هر اتاق بصورت یک فضای مستقل؛ هال و آشپزخانه با هم بصورت یک فضای مستقل. همچنین مساحت سرویس بهداشتی توالت و حمام بسته به اینکه در سرویس به کدام فضا باز می‏شود با همان فضا جمع می‏شود. مثلا اگر یک اتاق خواب مستر دارای مساحت ۲۰ مترمربع باشد که یک دستشویی به مساحت ۴ مترمربع در داخل آن قرار گرفته است، کل فضای این اتاق خواب که به عنوان یک واحد مستقل در نظر گرفته می‏شود ۲۴ مترمربع خواهد بود.

انتخاب رادیاتور برای واحدهای میانی یک آپارتمان (واحدی که واحدهای بالا و پایین آن مسکونی است):

همه حالات آن مشابه حالت قبل است فقط می‏بایست مساحت هر فضای مستقل در عدد ۱۰۰ ضرب شود. اگر بیشتر از یک دیوار با هوای سرد بیرون در ارتباط باشد، به ازای هردیوار ۲۰ درصد به عدد ۱۰۰ اضافه می‏کنیم.

انتخاب رادیاتور برای واحدهایی که زیر بام ساختمان واقع شده ‏اند:

همه حالات آن مشابه حالت قبل است فقط می‏بایست مساحت هر فضای مستقل در عدد ۱۲۰ ضرب شود. اگر بیشتر از یک دیوار با هوای سرد بیرون در ارتباط باشد، به ازای هردیوار ۲۰ درصد به عدد ۱۲۰ اضافه می‏کنیم. لازم به ذکر است شما از هر برندی بخواهید رادیاتور بخرید در مشخصات آن برند ظرفیت رادیاتور عنوان شده است. مثلا برای رادیاتورهای آلومینیومی که عمدتا در بلوک‏های ۵،۷ و ۱۰ پره تولید می‏شوند ظرفیت هر پره از رادیاتور مشخص شده است.

همچنین رادیاتورهای پنلی هم در طول‏های مختلفی مانند ۸۰ سانتیمتری، ۱۰۰ سانتیمتری، ۱۲۰ سانتیمتری و … تولید می‏شوند، ظرفیت هر کدام از رادیاتورها برای هر طول عنوان شده است. برای درک بهتر شما عزیزان به مثالی که در زیر آمده است، توجه نمایید: فرض کنید که می‏خواهیم ظرفیت رادیاتورهای یک واحد آپارتمانی در شهر تهران که بالای پارکینگ است را مشخص کنیم. این واحد شامل هال و آشپزخانه و دستشویی به مساحت کلی ۵۰ مترمربع و یک اتاق خواب که یک واحد دوش در آن قرار دارد به مساحت کلی ۱۵ متر مربع است. هال و آشپزخانه دارای ۲ دیوار در ارتباط با هوای بیرون و اتاق خواب فقط یک دیوار در تماس با هوای بیرون دارد.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   تقسیم بندی وسایل گازسوز

چون این واحد بالای پارکینگ است برای فضای اتاق خواب که فقط یک دیوار در تماس با هوای بیرون دارد، مساحت آن را در عدد ۱۱۰ ضرب میکنیم:

۱۵ ×۱۱۰=۱۶۵۰ kcal/hr هال و آشپزخانه دارای دو دیوار در تماس با هوای بیرون است پس باید به عدد ۱۱۰ مقدار ۲۰ درصد اضافه کنیم:

۵۰ ×۱۱۰×۱٫۲=۶۶۰۰ kcal/hr

خرید رادیاتور پنلی

حال فرض کنید می‏خواهیم رادیاتور پنلی برای این واحد خریداری نماییم. کافی است به کاتالوگ یک سازنده نگاهی بیندازیم تا بتوانیم رادیاتور مورد نظر خود را انتخاب کنیم.شکل زیر از کاتالوگ یک شرکت استخراج شده است:

انتخاب ظرفیت رادیاتور

  برای اتاق خواب می‏بایست دنبال ظرفیت حرارتی بالاتر از ۱۶۵۰ kcal/hr باشیم. اگر به کاتالوگ نگاه کنیم به انتخاب زیر می‏رسیم:  

انتخاب ظرفیت رادیاتور

  یعنی رادیاتور پنلی با ارتفاع ۵۵۵ میلیمتر و طول ۱۰۰۰ میلیمتر (۱ متر) جوابگوی نیاز ما است. زیرا ظرفیت حرارتی آن ۱۸۰۰ kcal/hr است که بالاتر از ۱۶۵۰ kcal/hr  است. برای هال و آشپزخانه که ظرفیت مورد نیازمان ۶۶۰۰ kcal/hr است می‏توانیم از دو عدد رادیاتور ۱۴۰ سانتیمتری و یک عدد رادیاتور ۱۰۰ سانتیتری استفاده کنیم.

که در مجموع ظرفیتی معادل زیر خواهندی داشت که از ۶۶۰۰ kcal/hr  بیشتر است:

۲۵۲۰+۲۵۲۰+۱۸۰۰=۶۸۴۰ kcal/hr

رادیاتورهای آلومینیومی

اگر بخواهیم از رادیاتورهای آلومینیومی استفاده کنیم می‏بایست ظرفیت حرارتی مورد نیاز هر فضا را بر ظرفیت حرارتی خروجی هر پره تقسیم کنیم تا تعداد پره‏های مورد نیاز مشخص شود. مثلا اگر بخواهیم برای اتاق خواب مثال قبل رادیاتور آلومینیومی انتخاب کنیم، باید اول کاتالوگ رادیاتور مورد نظر را که می‏خواهیم خریداری کنیم بررسی نماییم تا ببینیم ظرفیت حرارتی هر پره آن چقدر است. شکل زیر کاتالوگ یک نوع رادیاتور آلومینیومی را نشان می‏دهد. بطور مثال می‏خواهیم از مدل H600 خریداری نماییم. ظرفیت حرارتی خروجی هر پره برای این مدل رادیاتور همانطور که در شکل زیر مشخص است، ۱۷۹kcal/hr است.  

انتخاب ظرفیت رادیاتور

  بنابراین باید عدد ۱۶۵۰ kcal/hr را بر عدد ۱۷۹ kcal/hr تقسیم نماییم تا تعداد پره‏ها مشخص شود:

۱۶۵۰/۱۷۹=۹٫۲ حال باید این عدد را به سمت بالا گرد کنیم. بنابراین باید یک رادیاتور ۱۰ پره برای این اتاق در نظر بگیریم. 

دیدگاهتان را بنویسید