کاهش تلفات حرارتی ساختمان و راهکار کم هزینه و ساده برای آن

در این مقاله قصد داریم به موضوع پر اهمیت کاهش تلفات حرارتی ساختمان و راهکارهای آن بپردازیم.

عموما راه کارهای ارایه شده موارد پرهزینه ای هستند. در این مقاله راهکاری کم هزینه و البته با راه اندازی ساده پیشنهاد میکنیم.

کاهش تلفات حرارتی ساختمان و راهکار کم هزینه و ساده برای آن

کاهش تلفات حرارتی ساختمان

همیشه یافتن راهی برای کاهش مصرف انرژی و کاهش تلفات حرارتی ساختمان موضوع مورد توجه ساکنین یک ساختمان بوده است. راهکارهایی مانند عایق کاری دیوارهای ساختمان، بستن درز پنجره‏ها و درها و تعویض پنجره‏های معمولی با انواع پنجره‏های دوجداره راه‏کارهای خوبی برای کاهش این قضیه می‏ باشند.

اما همه این راهکارها با هزینه‏ های نسبتا بالایی همراه هستند. راهکاری که در این مقاله پیشنهاد می‏شود راهکاری است که آقای Harris در دانشگاه Herriot Watt انگلستان روی آن کار کرده و نتایج تحقیقاتش را در ژورنال معتبر Elsevier به چاپ رسانده است.

راهکار پیشنهادی وی استفاده از فویلی فلزی براق (مانند فویل آلومینیومی) است.  اسستفاده از آن توانایی انعکاس و تشعشعی بالایی دارد. دقیقا پشت رادیاتورها و چسبیده به دیوار پشتی آن است.

همچنین استفاده از همین فویل فلزی روی کف ساختمان نزدیک به همین رادیاتور نیز باعث کاهش بسیار زیاد تلفات حرارتی می‏شود. زیرا بسیاری از حرارت و گرمای رادیاتورها از طریق دیوار پشتی‏ آن‏ها و کف زیر آن به محیط خارج از اتاقی که در آن قرار دارد، منتقل می‏شود.

این فویل فلزی که می‏تواند یک فویل آلومینیومی باشد مقدار زیادی از همین حرارت را دوباره به اتاق بر می‏گرداند و مانع از افزایش دمای دیوار پشت رادیاتور می‏شود که به این ترتیب انتقال حرارت از طریق دیوار به بیرون کاهش می‏یابد. استفاده از این راهکار کم هزینه در پشت دیوار و کفِ زیرِ رادیاتور موجب می‏شود تلفات حرارتی از دیوار پشتی به میزان ۳۰ درصد و از کف زیری آن ۴۶ درصد کاهش یابد.

خواندن این مقاله هم توصیه میشود؛   پکیج دیواری خوب و ویژگی های آن

دیدگاهتان را بنویسید